شناسه : 27108
س., 09/14/2021 - 11:10
نویسنده : adminsb

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان استان سیستان و بلوچستان، تصمیمشان جدی بود، به دادگاه خانواده هم مراجعه کردند تا مسیرشان را از یکدیگر جدا کنند، امروز نوبت رسیدگی داشتند اما دادگاه خانواده کمی شلوغ است، مجبور هستند بر روی صندلی انتظار شورای حل اختلاف بنشینند، نشستن بر این صندلی ها همان و عبور ناگهانی قاضی شورای حل اختلاف از مسیر شان همان.

چهره غمگین این زوج ناامید توجه قاضی شورای حل اختلاف زاهدان را به خود جلب می کند، ناگهان میپرسد،آقای محترم چرا به این مکان مراجعه کرده اید؟ میگویند طلاق...

بهمن احمدی قاضی شورای حل اختلاف است  میپرسد نوبتتان کی هست پاسخ می دهند یک ساعت دیگر،  قاضی شورای حل اختلاف زوجین را به دفتر خود راهنمایی تا ضمن گذر وقت کمی هم درد دل کنند شاید حال و هوایشان تغییر کند.

کمی از تجربیات خود در شناخت آسیب های اجتماعی بعد از طلاق برایشان گفت، از مشکلاتی که برای فرزندان طلاق به وجود می آید آینده مبهمی که قرار است در آن زندگی کنند و مشکلاتی که پیش رویشان است

این زوج دو دختر و یک پسر دارند، دادخواست طلاق انها در شعبه دوم دادگاه خانواده ثبت شده ،قاضی شورای حل اختلاف با روی گشاده برایشان وقت میگذارد سعی میکند انها را متقاعد کند

قاضی با شنیدن داستان زندگیشان و بررسی چرایی بهم زدن یک زندگی بیش از 10 ساله آنها را به سازش دعوت میکند، برایشان از عواقب طلاق و آسیب های اجتماعی ناشی از آن که آینده فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد می گوید.

انگار تاکنون کسی برایشان از این زاویه صحبت نکرده بود، آنها فقط به فکر رهایی از یکدیگر بودند بدون توجه به عواقب آن البته شاید عواقب آن را می دانستند اما اینگونه که قاضی برایشان گفت، درک نکرده بودند.

زوجین از اینکه بدون تشکیل پرونده  قاضی شورای حل اختلاف وقت خود را برای آنها گذاشته خوشحال شدند به صحبت های دلسوزانه قاضی احمدی گوش دادند و بعد گذشت چند دقیقه  کمی به فکر فرو رفته و  در نهایت از تصمیم نهایی خود برای طلاق منصرف شدند.

این زوج که باید دقایقی دیگر برای ثبت مهر طلاق در شناسنامه ها به دفتر خانه مراجعه می کردند، مسیرشان به سمت خانه تغییر می کند.

اینجا  به نقش موثر مشاوره و راهنمایی یک فرد مسلط به امور حقوقی و خانواده پی میبریم، سراغ قاضی شورای حل اختلاف که اصلا ربطی به پرونده نداشت و اتفاقی با این زوج روبه رو شد رفتیم تا ماجرا را بهتر بدانیم.

 

Image removed.

 

بهمن احمدی از نمونه قضاتی است که برای پرونده های صلح و سازش بیشتر وقت می گذارد که امروز نیز توانست یک خانواده را از فروپاشی نجات دهد.

وی می گوید: تا کنون از این گونه پرونده ها زیاد داشته ام و همیشه تلاش کرده ام تا راه سازش و حل و فصل اختلافات را به طرفین نشان دهم زیرا نتایج گذشت و سازش در جامعه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

احمدی گفت: احترام و اعتماد عامه جامعه و فعالان حقوقی به دستگاه قضایی در گرو منش، نحوه تصمیم گیری و صدور منصفانه و عادلانه احکام قضایی توسط قضات است.

وی با اشاره به اینکه  حضرت علی (ع) بهترین قضاوت را سازش و صلح بین طرفین می داند گفت:  اگر مردم بدانند قضات از روی دلسوزی و گره‌گشایی  می‌خواهند به آنها کمک کنند، حتما راحت تر مشکلات خود را مطرح می‌کنند، حرمتی که مسند قضاوت در جامعه دارد بسیار بالا است و باید از این ظرفیت به نفع مردم استفاده شود.

مصالحه 4 هزار و 370 فقره پرونده در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون 19هزار و 852 فقره پرونده به شوراهای حل اختلاف استان وارد که از این میزان 12 هزارو 113 فقره پرونده قابل صلح بوده و 4 هزار و 370 فقره پرونده به مصالحه ختم شده است.

حجت الاسلام حمید رضا بندانی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش تمامی اعضای شوراهای حل اختلاف در این زمینه گفت:   امروز شوراهای حل اختلاف در میان مردم جایگاه واقعی خود را پیدا کرده اند  به گونه ای که نتایج بسیار خوبی برای جامعه به دنبال داشته است.

 ایجاد فرهنگ صلح و سازش در جامعه کاهش اطاله دادرسی را به دنبال دارد در نتیجه از افزایش ورودی پرونده به دستگاه قضایی کاسته می شود.

قطعا مانند قاضی احمدی در کشور زیاد داریم  قضاتی که گمنام هستند اما سبب خیر، ایجاد تفاهم، تعامل و اجرای عدالت شده‌اند.

---------------

 

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید